Moderný rodinný dom – novostavba s nádherným výhľadom

 

„Dobrý deň, pomohli by ste nám s interiérom domu?“.

Takto vyzeral prvý kontakt s príjemným párom v produktívnom veku. Spoluprácu sme začali tvorbou návrhu na kuchyňu a postupne sme zistili, že interiér je potrebné vyriešiť naprieč celým domom. Architektúru rodinného domu robil ateliér Osa. Dispozične bol objekt veľmi príjemne vyriešený, čiže v zmenách dispozície som robil minimálne zmeny. Prístup navrhovania bol skôr v tom, ako pokryť všetky požiadavky investora a dostatočne mu komunikovať možnosti, ktorých je dnes naozaj veľa. Hlavne nastaviť komfort tohto priestoru na vysokú úroveň.

 

Nehnuteľnosť je situovaná v tichej časti pri lese, neďaleko väčšieho mesta. Takže lokalita je veľmi dobre prístupná, zastavanosť je nízka a benefitom tejto lokality bol výborný výhľad na Vysoké Tatry. Pôdorysne je dom riešenýveľkoryso s adekvátnym pozemkom. Od ulice je opticky uzavretý, jeho najväčším benefitom je to, čo sa skrýva smerom na pozemok. Výstupy z hlavnej časti domu na terasový systém s bazénom či nádhernú záhradu so záhradným domom pre trávenie voľného času. Vďaka týmto atribútom je tento objekt predurčený na nádherné mesto pre život.

 

Samotný dom je dvojpodlažný, všetky priestory majú veľkorysú plochu a príjemné prepojenia s exteriérom. Miestnosti na prvom aj druhom podlaží majú samostatný výstup na terasu pozemku, ale aj na terasu strechy so zelenou vegetáciou orientovanou ako do pozemku, tak, aj do uličnej strany.
Prvé podlažie má jeden hlavný vstup a ďalší cez garáž. Oba vstupy sú prepojené do predsiene. Sympatické je prepojenie na technickú časť domu od garáže. Tým sú technológie prístupné jednoduchým spôsobom a zároveň nezasahujú do hlavného priestoru. Súčasťou zádveria je veľký šatník ako samostatná miestnosť. Pri riešení vstupu do tohto šatníka, som si dal záležať, aby dverné odťahovacie krídla, pokryté dubovou dýhou mali nádherný veľký formát. Súčasťou tohto riešenia sú skryté kovania, ktoré nie sú vidieť ani po odtianutí dverí od seba.
Nasleduje vstup do hlavnej obytnej časti, ktorá je od zádveria oddelená sklenenými dverami. Nachádzajú sa tam drobné úložné priestory pre okuliare, peňaženky, kľúče od auta a všetky drobnosti, ktoré poväčšine človek niekam odloží a potom ich nevie nájsť.
Takto vo forme drevených výsuvov dostalo všetko svoje miesto a organizáciu. Táto časť je priamo napojená na kuchyňu.
Zaujímavosťou tejto časti je úložný priestor za pracovnou doskou vo forme čierneho skla, ktoré je možné odtiahnuť a umiestniť tam všetky často používané kuchynské roboty a náčinie. Aby som všetky celky prepojil a dostal tam dostatok miesta, bolo nutné ísť do neštandardného riešenia a to zavesiť hornú časť kuchyne na oceľovú konštrukcii zo stropu. Dispozícia kuchyne ďalej pokračuje voľne stojacím ostrovom s kvetináčom na jeho boku. Je orientovaný na výhľad do záhrady s bazénom. Zostavu ukončujú vysoké skrine s integrovanými spotrebičmi a skrytými dverami do špajze. Materiálové riešenie kuchyne pozostáva z jemne bielenej dubovej dýhy, bieleho satinovaného skla a šedej pracovnej dosky z umelého kameňa. Štandardom je nastavenie integrovaných spotrebičov, veľkej chladničky a mrazničky. Na prípravu jedál je tu zostava spotrebičov samostatnej parnej rúry, integrovaného kávovaru a samostatnej mikrovlnnej rúry, doplnená výhrevnými zásuvkami. Súčasťou modernej kuchyne je aj príslušenstvo v podobe drtiča odpadu, dávkovačov mydla či vysávača integrovaného v kuchyni. Obvzlášť citlivo som pristupoval k umiestneniu indukčnej varnej zóny a výklopných elektrických zásuviek v pracovnej doske. Odsávanie do exteriéru zabezpečuje výkonný digestor v strope, ktorý je zároveň svietidlom pre pracovnú plochu. Je možné si na ňom meniť farbu osvetlenia v prípadne potreby intímnej atmosféry.
Priamym napojením na kuchyňu je stolovanie, ktoré oddeľuje otvorený priestor od obývacej časti. Bohaté sedenie pre 8 ľudí vo forme prestížneho talianskeho výrobcu Bonaldo. Stôl je v prevedení dubového masívu, keramického topus oceľovou konštrukciou v čiernej farbe. Doplňujú ho pekné modely stoličiek tmavých tónov. Sú polstrované a očalúnené nabuko kožou. Dosiahli sa tak podmienky na príjemné trávenie času s rodinou.

Akcent stolovania je sietidlo od firmy LZF ručne vyrábané z ohýbaných drevených dýh. Každý model tejto firmy je samostatné umelecké dielo. Vedľa stolovania je v drevenej priečke umiestnený Cube systém úložných priestorov na drobné náčinie a bylinky. Atmosféru dopĺňa poloha krbu umiestneného vo veľkej hmote s kamenným obkladom. Organizovaný je aj priestor pre ukladanie dreva. Bežným štandardom pre riešenie priestoru pred krbom je sklenená plocha, chrániaca podlahu pred uhlíkmi. Pre dosiahnutie čistého detailu bol ešte do poteru vyfrézovaný priestor pre umiestnenie spomínaného skla. Po pokrytí som dosiahol detail – sklo zapustené do podlahy. Teda vrchná hrana skla je rovno s drevenou podlahou. Tá je od švajčiarskeho výrobcu Bauwerk a jej prevedenie dubovej dýhy je jemne bielené. Povrchová úprava je pokrytá tvrdeným lakom B-protect pre lepšie znášanie záťaže tejto krytiny.
Dominantou obývacej časti je vyšší strop, je priznaný z pohľadového betónu. Dôvodom vyššieho stropu v tejto časti bola snaha pre zvýšenie pocitu priestrannosti. Súčasťou dispozície sedenia je tzv. „Kukaňa“ ktorá je samostatné sedenie vo veľkej ploche okna s vankúšmi, vlastným osvetlením, pre totálny komfort, napríklad pri čítaní.
Drevom obložená priečka delí obývaciu časť od wellnes časti. Gro úložných priestorov predstavuje veľká knižnica s dostatočným priestorom okolo. Osvetlenie tejto knižnice je v podobe rampového systému bodových svietidiel. Aj z tejto časti interiéru je možný výstup na terasy aj do priestoru bazénu. Dospozíciu v pravom krídle uzatvára časť wellnesu a pracovne pre domácu pani.

Na protiľahlom krídle je nočná časť domácich. Okolo schodiska na druhé podlažie je možné do tejto časti pôdorysu vstúpiť. Vznikla tak úplne oddelená nočná časť pre majiteľov. V nadväznosti na ňu je technická miestnosť s práčkami a sušičkami. Ma samostatný vstup z exteriéru. Dôvodom tejto logiky bola potreba majiteľa, ktorý každé ráno behá, vstúpiť do práčovne a mať tam vyčlenené priestory pre bežeckú výstroj prípadne mať tú možnosť rovno použitú výstroj vyprať.
Nočná časť dospelých pozostáva zo samostatného šatníka, kúpeľne a spálne. Aj samostatná komunikácia medzi nimi je formou zavesených komôd, navrhnutá ako úložný priestor. Dopĺňa ho veľké zrkadlo v jemne Glamour štýle. Celá nočná časť je pokrytá mäkkučkým kobercom šedej farby. Klientke veľmi záležalo na tom, aby bol komfort pre „bosú nôžku“ čo najvyšší.
Spáleň takto zostala očistená od rušivých elementov. Mohli tam zostať len drobné zavesené nočné stolíky a polica vo forme drevenej niky, kde sú dekorácie klientov. Prvok priznaného betónu nájdeme aj v tejto časti.
Dominantou je nádherný model postele od firmy Bonaldo v koňakovej koži a kresla v rovnakom prevedení. Pre dosiahnutie rôznych svetelných scén som použil niekoľko typov osvetlenia. Nástenné svietidla pre čítanie, Led pás v nike nad posteľou pre intímnu atmosféru a doplnkové osvetlenie v podobe voľne stojacej lampy. Všetko je možné komfortne ovládať nad nočným stolíkom z postele.
V kúpeľni som chcel dosiahnuť čistý prejav s prírodným prvkom. Stal sa ňou kamienkový obklad za voľne stojacou vaňou. Decentným detailom bielych umývateľných plôch je rámovanie stien tenkou drevenou lištou. Otvorený sprchovací kút má bohatý formát a dostatok úložného priestoru pre drogériu. Ovladádanie batrérií je na stlačenie, riešené formou pod omietkových telies. Všetky novinky na trhu tej doby. Zásadným detailom aj napriek použitiu rôznych formátov keramík, bolo, aby každá špára sedela, aj s podlahou a so stenami.
Pri riešení tejto kúpeľne som zohľadnil požiadavku na miesto kosmetického stola pre klientku. Orientované je pri okne s prirodzeným svetlom.
Opäť je tu niekoľko typov osvetlenia pre rôzne atmosféry.

Spodné podlažie ukončuje detská izba pre deti v predškolskom veku. Izbička je vybavená nábytkom pre detské izby a študentské izby od značky Clever. Nábytok je testovaný, aby znášal bezpečnostné požiadavky. Detská izba je hravá, s podnetmi pre správny vývin detí.

Mgr. art. Jozef Kolcún